You are currently viewing Jak zaprojektować sypialnię? Ergonomia pomieszczenia.

Jak zaprojektować sypialnię? Ergonomia pomieszczenia.

Praktyczna sypialnia, czyli jaka? Taka z odpowiednim łóżkiem, z miejscem do przechowywania( schowek z podnoszonym stelażem), z wygodnym materacem. Z miejscem na szpargały – szafki nocne, komody. Przestrzeń na relaks – pufa i toaletka.

Ergonomia w sypialni. Funkcjonalna strefa wypoczynku.

Sypialnia to wyjątkowe miejsce w domu. Dobrze urządzona pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie użytkowników oraz na przyjemność z korzystania z niej, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad ergonomii. 

Idealne rozwiązania – meble do sypialni Częstochowa

Najważniejszym elementem strefy sypialnianej jest odpowiednio dobrane łóżko i wygodny materac. Niezbędnym wyposażeniem sypialni dla dwóch osób są:

  • łóżko o minimalnych wymiarach 140×200 cm 
  • co najmniej jedna szafka nocna 
  • praktyczna i dobrze zorganizowana szafa 

Wybór łóżka sypialnianego jest kluczowy dla aranżacji całego pomieszczenia. Na samym początku drogi do spokojnego i zdrowego snu należy ustalić wymiary sypialni i na ich podstawie określić jaka szerokość łóżka będzie optymalna dla swobodnego przemieszczania się i bezproblemowego użytkowania innych mebli. Przyjmuje się, że minimalna odległość między elementami wyposażenia to 60 cm. Oczywiście, im więcej, tym lepiej – większa odległość pozwoli na uniknięcie drobnych wypadków.

Mając do dyspozycji kilka dodatkowych metrów kwadratowych, warto pomyśleć o wyjątkowej strefie w sypialni. Może to być strefa relaksu z komfortowym fotelem, czy strefa pielęgnacji z pojemną toaletką i miękką pufą. Należy jednak mierzyć siły na zamiary i wydzielać strefy tylko w tych pomieszczeniach, gdzie jest to możliwe – urozmaicenie wyposażenia wymaga odpowiedniego metrażu i miejsca na poruszanie się. 

Jak praktycznie zaaranżować sypialnię?

Uzyskanie miejsca do przechowywania wymaga praktycznych rozwiązań. Coraz popularniejsze w małych sypialniach stają się łóżka z podnoszonym stelażem – wnętrze korpusu łóżka służy za przestronny pojemnik na pościel czy sezonowe, aktualnie nienoszone ubrania. Stelaże oferowane przez firmę JKT Meble są lekkie i łatwe do podniesienia. Zamknięcie korpusu łóżka również nie stanowi problemu – stelaż znajdujący się na odpowiedniej wysokości, samoistnie zaciska się pod wpływem ciężaru materaca. 

Sposobem na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania jest wykorzystanie szafek nocnych lub wysokiej zabudowy umieszczonej na ścianie. Szafka nocna nada się do nieco większych pomieszczeń – w małych sypialniach powierzchnia blatu może utrudniać poruszanie się. Naścienna zabudowana jest świetnym rozwiązaniem dla małych pokojów, w których liczy się każdy centymetr – meble zamontowane wertykalnie nie tylko optycznie podwyższą pomieszczenie, ale również zwiększą powierzchnię do przechowywania.

W sypialni nieocenione jest także stosowne oświetlenie. Zbyt jasne i rozchodzące się z jednego punktu światło, nie jest najlepszym wyborem do pomieszczenia, w którym zamierzamy odpoczywać. Aby nie męczyć oczu i móc odpoczywać w dogodnych warunkach, warto zdecydować się na kilka źródeł światła, którego temperatura waha się między 2500, a 4000 K. 

Przytulne wnętrze dzięki meblom sypialnianym Częstochowa

Sklep mebledosnu.pl  oferuje nie tylko eleganckie łóżka tapicerowane oraz wygodne materace dopasowujące się do kształtu ciała, ale również wyposażenie sypialni: 

  • konsole
  • toaletki
  • szafki nocne 
  • pufy i fotele

Bogate wzornictwo i szeroka gama kolorystyczna łóżek tapicerowanych gwarantują, że każdy znajdzie mebel idealnie dopasowany do swojej sypialni i stylu, jaki w niej panuje. Jako producent mebli sypialnianych dbamy o spokojny, zdrowy i regenerujący sen naszych klientów. Wybór materacy Częstochowa to gwarancja najlepszej jakości i błogiego odpoczynku.

Dodaj komentarz