Okres nastoletni jest dużym wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i dzieci, które powoli wkraczają w dorosły świat. Z tym czasem wiąże się nie tylko burza hormonów czy pierwszy bunt, ale także zmiany w wyglądzie i budowie ciała nastolatków. Na tym etapie życia niezwykle ważne jest zatroszczenie się o potrzeby dziecka i jakość jego snu – tak niezbędnego od regeneracji po całym dniu w szkole lub dodatkowych zajęciach. Podstawą do tego jest odpowiednio dobrany materac. Jak wybrać model idealny dla nastolatka?
spis treści
Krok pierwszy – poznaj preferencje dziecka
Rozmowa i poznanie preferencji dziecka, dotyczących twardości materaca, to klucz do wybrania podłoża do spania, które zapewni dobre podparcie ciała i wysoki komfort użytkowania. Zdanie nastolatka powinno być decydujące, bo to on będzie codziennie wypoczywać na materacu. Trudno mówić o udanym relaksie, gdy mamy do czynienia ze zbyt twardą powierzchnią do spania.
Nie powinno się wybierać bardzo miękkiego materaca – wygoda wydaje się być jego jedynym atutem. Nietwarde podłoże może się przyczynić do pogłębienia wad kręgosłupa – minimalne i niewykryte deformacje mogą przybrać na sile i powodować ból.
Gdy znasz upodobania – czas na wyprawę!
Aby wybrać materac spełniający wymagania nastolatka, warto zdecydować się na stacjonarne zakupy w salonie producenta mebli sypialnianych. Możliwość sprawdzenia miękkości materaca, dotknięcia go i doświadczenia, jak nasze ciało z nim współpracuje, przy nieco dłuższym odpoczynku, przybliża nas do decyzji o zakupie. Przy wyborze tak ważnego elementu każdej sypialni i pokoju nastolatka, nie należy się śpieszyć. Położenie się na materacu na kilka sekund, nie dostarczy nam wielu informacji na temat dopasowania do ciała i wygody podłoża. Warto stosować metodę prób i błędów oraz uzbroić się w cierpliwość.
Wymiary
Dla efektywnego odpoczynku ważna jest kompatybilność materaca ze stelażem – materac nie może mieć wymiarów innych niż rama łóżka. Wybierając powierzchnię do spania, należy kierować się szerokością i długością łóżka, tak by była to wygodna przestrzeń.
Poza standardowymi i dedykowanymi do małych pomieszczeń łóżkami (ich szerokość to 80 lub 90 cm w zależności od modelu), dostępne są także stelaże i materace o niecodziennych wymiarach – na przykład takie o szerokości 100 i 120 cm – można je kupić w salonie mebli tapicerowanych Częstochowa, Meble do snu.
Twardość materaca
Kupując materac czy to stacjonarnie czy online, musimy być gotowi na zetknięcie się z nietypowymi oznaczeniami. Aby zrozumieć je i zależności między masą ciała a optymalną twardością, warto posiłkować się uniwersalnymi, ogólnoprzyjętymi naznaczeniami:
- H1 – odpowiedni dla osób o wadze do 60 kg;
- H2 – odpowiedni dla osób o wadze od 60 do 80 kg;
- H3 – odpowiedni dla osób o wadze od 80 do 100 kg;
- H4 – odpowiedni dla osób o wadze powyżej 100 kg.
Niekiedy podłoża do spania nie są oznakowane. Warto wtedy skorzystać z pomocy doradcy w salonie lub online, który zaproponuje najlepszy wariant na podstawie profilu użytkownika – jego wieku, osobistych preferencji i wagi.
Skutki źle dobranego materaca
Nastoletnie lata życia to czas intensywnego wzrostu całego ciała, zarówno wzrastania, jak i rozbudowy narządów wewnętrznych. Odpowiada za to hormon – somatotropina, produkowana w dużych ilościach podczas snu. Zaburzenia związane z problemem z zasypianiem czy częstym przebudzaniem się, skutkują zmniejszeniem efektywności działania hormonu wzrostu. Jeśli jednak mamy do czynienia ze zdrowym organizmem, a pomimo to, zmagamy się z trudnościami w nocnym odpoczynku, należy zastanowić się nad zakupem wygodnego materaca, będącego synonimem głębokiego relaksu.
Źle dobrany materac może przyczynić się także do powstania bólu kręgosłupa – najbardziej narażone są odcinki szyjny i piersiowy, bólu głowy oraz wzmożenie bólów przeciążeniowych – nastolatkowie dźwigają na plecach ciężkie plecaki, które w połączeniu z niewygodnym materacem stają się zmorą.
Czym się kierować, wybierając materac dla nastolatka?
Poza oczywistymi kwestiami, takimi jak wymiary materaca i jego twardość, jest jeszcze kilka kryteriów, na które należy zwrócić uwagę, przy wyborze idealnego materaca dla nastolatka.
- Strefy twardości – Niektóre modele materaców są doposażone we wkładki z pianki. Charakteryzują się one zróżnicowaną twardością. Zastosowanie tego systemu sprawia, że każda ze stref ciała jest podparta w odpowiedni dla siebie sposób.
- Pokrowiec – Pokrycie materaca powinno być chłonne, przewiewne i wykonane z dobrej jakości materiału i odprowadzać wilgoć. Wszystkie te cechy przyczyniają się do utrzymania higieny oraz przedłużają żywotność materaca. Duże znaczenie ma również łatwość zdejmowania i prania pokrowca. Jeśli nasz nastolatek zmaga się z alergiami, warto zdecydować się na pokrycie antyalergiczne.
- Materiał pokrowca – Pokrycie może mieć właściwości termoregulacyjne czy antybakteryjne i przeciwgrzybicze, w zależności od rodzaju tkaniny, z jakiego jest wykonane. Najczęściej do produkcji pokrowców używa się: tencel (chłonny, przewiewny, ma właściwości termoregulacyjne), poliester (wytrzymały, odporny na pleśnie i grzyby), kaszmir (posiada właściwości termoregulacyjne) bawełnę (przyjazna alergikom, odporna na rozciąganie), wiskozę (elastyczna, przewiewna) oraz włókno bambusowe (chłonne, ma właściwości termoregulacyjne).
- Wypełnienie – Na rynku są dostępne materace kieszeniowe, sprężynowe, piankowe i lateksowe. Te dwa ostatnie rodzaje są najczęściej polecane dla nastolatków. Termoaktywna pianka dopasowuje się do ciała użytkownika, co zwiększa komfort snu. Zapewnia odpowiednie podparcie dla zmieniającej się budowy ciała dziecka.
Meble do snu – znajdź wygodne łóżko i materac
W salonie producenta mebli tapicerowanych Częstochowa znajdziesz wyjątkowe modele łóżek, które idealnie wpasują się w styl boho, glamour czy eklektyczny. Mnogość tkanin daje duże pole do popisu w wyborze łóżka dokładnie takiego, o jakim marzy Twoje nastoletnie dziecko. Możesz wybrać także spośród materaców o standardowych wymiarach i łóżek o szerokości: 120, 140, 160, 180 oraz 200 cm. Z nami wyposażysz ramę łóżka w wygodny i przyjazny zdrowiu materac – dla dobrego rozwoju i efektywnego wypoczynku Twojego dziecka.