You are currently viewing Jak wybrać materac dla zdrowego i wygodnego snu?

Jak wybrać materac dla zdrowego i wygodnego snu?

Zakup pierwszego profesjonalnego materaca to duże wyzwanie. Spędzamy na nim nawet osiem godzin na dobę, więc jego wpływ na zdrowie kręgosłupa i samopoczucie jest trudny do przecenienia. Decyzja o jego doborze musi być przemyślana, jednak szeroka oferta na rynku i ceny, które nie należą do niskich mogą zawrócić w głowie. Jak dokonać prawidłowego wyboru? Który model zapewni odpowiednie podparcie dla ciała i komfortowy sen?

Typy materaców

Bogactwo stosowanych materiałów przekłada się na zróżnicowane właściwości różnych modeli materaców. Orientacja w ich ofercie wymaga znajomości podstawowych ich podtypów. Ze względu na zastosowane wypełnienie wyróżnić możemy:

  • materace kieszonkowe – zbudowane z zamkniętych w oddychających kieszonkach sprężyn, które nie są ze sobą połączone drutem, przez co nie przenoszą między sobą nacisków; pracują cicho i dają ortopedyczne podparcie o sile dostosowanej do każdego miejsca nacisku, dzięki czemu umożliwiają zdrowy i wygodny sen,
  • materace lateksowe – wypełnione mieszaniną lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego, bardzo elastyczne punktowo i wyposażone w liczne otwory wentylacyjne, ze względu na właściwości antybakteryjne i antygrzybicze sprawdzą się zwłaszcza dla alergików,
  • materace na stelażu – zamontowane na drewnianym podparciu zapewniającym dobrą cyrkulację powietrza, wymaga umieszczenia w ramie łóżka jeśli nie ma nóżek lub może być używany samodzielnie jeśli umieszczono je w stelażu,
  • materace piankowe – wykonane z pianki poliuretanowej o słabszych parametrach i gorszej wytrzymałości lub z nowej generacji termoelastycznej pianki VISCO, o wysokim komforcie użytkowania i dużej trwałości materaca.

Bez względu na rodzaj wypełnienia nowoczesne materace są zaprojektowane w sposób zapobiegający przenoszeniu obciążeń i sprawdzą się w małżeńskich sypialniach nawet u osób o różnej budowie ciała.

Stopnie twardości

Najważniejszym parametrem cechującym każdy materac jest stopień twardości. Skala, którą posługują się ich producenci, to:

  • H1 – przeznaczony dla osób o wadze poniżej 60 kg,
  • H2 – zapewni wsparcie dla ciała o masie od 50 do 80 kg,
  • H3 – wygodny dla użytkownika z przedziału 70-110 kg,
  • H4 – zalecany dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Osoby wyższe będą się lepiej czuły na bardziej miękkich materacach niż osoby o tej samej wadze i mniejszym wzroście, którym lepszą pozycję ciała gwarantować będzie twardszy materac. Oprócz technicznego dopasowania do budowy ciała, ważne jest też dostosowanie do indywidualnych preferencji. Odczuwana wygoda powinna iść w parze z odpowiednim podparciem dla ciała osoby śpiącej w preferowanych przez siebie pozycjach, stąd też najczęściej wybór między najpopularniejszymi modelami H2 i H3 opiera się na osobistych upodobaniach. Powszechna jeszcze niedawno opinia, że im twardszy materac tym zdrowszy, dziś już ze względu na właściwości materiałów nowej generacji może być uznana za nieaktualną. Stosowane obecnie tworzywa dają właściwe podparcie poszczególnych segmentów ciała, zapewniając jednocześnie przyjemne odczucie miękkości.

Materace Częstochowa

Do zapoznania się z szerokim wyborem materaców wszystkich typów własnej marki firma JKT Meble zaprasza na swojej stronie internetowej Mebledosnu.pl i w salonie wystawowym przy ulicy Wieluńskiej 26 w Kłobucku koło Częstochowy. Zachęcamy do odwiedzin i bezpośredniego zapoznania się z naszym asortymentem. Nasza oferta to odpowiedź na potrzeby klientów z Częstochowy i okolic, a także całego kraju, którym oferujemy szeroki wybór mebli do sypialni, łóżek i materaców różnych typów. Nasi pracownicy są gotowi służyć fachową radą na każdym etapie procesu wyboru wyposażenia sypialni. Podzielą się ekspercką wiedzą na temat możliwych rozwiązań i pomogą w diagnozie indywidualnych preferencji.

Dodaj komentarz